Bursluluk Sınavı: Özel Çatalca Çevre Bilim Koleji 24-25-26 Şubat 2021 de yaptığımız bursluluk sınavına katılamayan öğrencilere, pandemi nedeniyle  tekrar sınav imkanı sağlıyoruz. https://www.cevrebilimkoleji.com/bursluluk sayfasındaki formu doldurarak başvuru yapabilirsiniz.
23-04-2021

DOĞAL YAŞAM ÖĞRETME MODELİ

DOĞAL YAŞAM ÖĞRETME MODELİ

DOĞAL YAŞAM ÖĞRETME MODELİ

1- TARIM
Doğanın armağanı

Üretimin temeli olan tarım, geçmişi büyüten geleceği ise varedecek olan tek üretim kaynağı. Çocuklarımızın tarımın önemini ve değerini anlamaları için uygulamalı tarım üretimini onlara öğretiyoruz. Çevreye olan duyarlılıklarının gelişmesi, yaşam kaynağının toprak ve tarım olduğunun bilincinde olmaları için öğreti sistemimizi dengeli bir şekilde kurguladık.

Öğrencilerimiz, tohumdan fideye, fideden ağaca veya meyveye varan bir süreci yaşayarak dokunarak, üreterek ve sahiplenerek öğrenecekler. Aldıkları buğday, domates, çilek gibi hasatları katma değer olarak üretime dönüştürüp, ekmek, reçel, salça gibi son kullanıma uygun ürünler haline de getirebilecekler. Onlara sunulan bu eğitim ortamı sayesinde, sürekli öğrenme sistemi ve tecrübe etme analizi artık hayatlarının birer parçası olacak. Öğrenmeleri keyifli, bilinçli ve kalıcı olacak.

2- HAYVANCILIK

Sevgiye İlk Adım

Canlıların bir arada yaşadığı dünyada, çocuklarımızın empati kurabilmeleri, insanlarla birlikte hayvanların da yaşam alanımızda olduğunu anlatan ayırt edilebilir bir eğitim kurguladık. Usta öğretici veteriner eşliğinde görülecek bu eğitimin amacı canlıların yaşam için ne kadar gerekli olduğunu öğrenmelerini sağlamak, dokunarak ve hissederek unutulmayan bir öğreti sistemiyle onların yüreğine canlı sevgisini yerleştirmektir.

Bitkiler ve hayvanlarla ilgilenen çocukların sorumluluk duyguları gelişiyor ve çevresine yararlı birer birey haline geliyorlar. Hayvanların büyüyene kadarki evrelerinde onlarla birlikte olmak çocuklarımızın gelişiminde önemli bir faktör haline gelmektedir. Besledikleri ve bakımını yaptıkları hayvanların besinlerinden yararlanmayı, sütten yoğurt ve peynir yapmayı, yumurtadan omlet yapmayı öğrenecekler. Çevreye ve kendilerine karşı sorumluluklarını yerine getirecekler.

3- EKOSİSTEM

Canlıların Etkileşimi

Ekosistem, canlıların ve çevrenin birbirleriyle etkileşimi ile ortaya çıkan geniş kapsamlı bir yapıdır. Biri olmadan diğeri olmaz üzerine kurulu olan ekosistem içerisinde tüm varlıkların bir dengesi ve sorumlulukları vardır. Öğrencilerimize ekosistemde insanın, canlıların ve cansız varlıkların görevlerini ve yerini anlatıyoruz. Açık hava eğitim alanında onlara görerek yaşayarak öğrenmeyi öğretiyoruz.